בדיקת עיניים

לא מדובר במחלה קשה או בעיוורון ממשי. עיוורון צבעים הינו לקות ראייה, ממנה סובלים בעיקר גברים (ואחוז נמוך במיוחד של נשים), לקות שכמעט איננה משפיעה על ההתנהלות היום יומית, ולעיתים כלל לא “עולים” עליה. בעזרת בדיקת עיניים שאותה ניתן לבצע אצל האופטומטריסט, אפשר לזהות אותה וגם את עוצמתה או את הסוגים שלה. לקות זו היא תורשתית, בדרך כלל, והיא פוגעת  בכרומוזום X  (וזו הסיבה מדוע הנפגעים העיקריים ממנה הם הגברים, ולא הנשים, בעלות X נוסף).

בעזרת בדיקת עיניים ניתן לאתר את דרגת העיוורון עצמו. מבחן עיוורון צבעים הנעשית אצל אופטומטריסט מומחה, מאפשרת לאתר את עוצמה ואת סוג העיוורון שממנו סובלים. בדיקת עיניים נעשית לכל עין בנפרד. במהלך בדיקת עיוורון צבעים נדרש הנבדק לזהות את המספרים הצבעוניים המופיעים מולו, בין אם הם מופיעים על גבי מסך המחשב או על דף מודפס. במסגרת בדיקת עיוורון צבעים זו משתנה דרגת הקושי כדי לאפשר לבודק לאתר את סוג הלקות עצמה. בהתאם לצבעים המופיעים במהלך הבדיקה, יכול האופטומטריסט לזהות איזה סוג של עיוורון צבעים זה ומהי דרגתו.

כיצד מטפלים בזה

באמצעות בדיקת עיניים, כאמור, לזהות את הלקות. אין אמנם טיפולים תרופתיים אך בשנים האחרונות מוצעים טיפולים אחרים, למי שסובל מעיוורון צבעים, נמצא שניתן להיעזר במשקפיים עם עדשות מיוחדות עם פילטרים שונים המותאמים לבוג הלקות ועוזרות להבחין בשוני שבין הצבעים. הרכבת הפילטרים עשויה להקל עליהם ולעזור להם להבחין בצבעים. בדיקת עיניים  חשובה במיוחד כשמדובר בגילאים צעירים, וזאת על מנת לאפשר לילדים לפתח מיומנויות חשובות, שתעזורנה לו להבחין בין הצבעים ולהתמודד עם הקושי והאתגרים, הניצבים בפני כל מי שסובל מעיוורון זה. מסיבה זו בדיוק חשוב לאתר אותה בזמן ובעזרתו של איש מקצוע מתאים.

אתם מוזמנים ליצור אתנו קשר כדי לעבור בדיקת עיניים, במידה ואתם חוששים שאתם סובלים מכך.

מוזמנים לקרוא בנוסף:  משקפי ראייה