מבחן עיוורון צבעים

מבחן עיוורון צבעים

עיוורון צבעים הנו קושי רב או חוסר יכולת של אדם להבחין בין צבעים שונים שרוב בני האדם מבחינים בהם בקלות רבה. אך כיום ישנו מושג הנקרא – עיוורון צבעים חלקי, שהינו מצב בו אדם מתקשה להבחין בין צבעים מסוימים, אך קל לו להבחין בין אחרים ומושג נוסף הוא – “עיוורון צבעים מוחלט”, הוא מצב בו אדם מבחין רק במידת כהותם ובהירותם של הצבעים – כלומר הינו רואה את הצבעים בגוונים של אפור בלבד. כיום מרבית אנשים אשר סובלים מתופעה זאת הינם – בעלי עיוורון צבעים חלקי.

אבחון תופעת עיוורון צבעים

במקרה בו מתגלה חשש לעיוורון צבעים אצלכם או אצל ילדכם, תוכלו לגשת לאופטומטריסט מקצועי אשר יבצע לכם, או ילדכם מבחן עיוורון צבעים. המבחן הינו מיוחד והאופטומטריסט בודק על ידי תרגילים שונים, לרוב סימנים או מספרים המורכבים מנקודות בצבעים שונים. במהלך מבחן עיוורון צבעים, על הנבחן להגיד מהו המספר המופיע בתמונה.  אדם שאינו סובל מעיוורון צבעים, יוכל להבחין בקלות מהו הסימן המוצג ואדם הלוקה בעיוורון צבעים יתקשה להבחין.

החשיבות במבחן עיוורון צבעים

מבחן זה הינו קריטי במיוחד כאשר מדובר הילדים קטנים, לאחר שהם גדלים הם עלולים להתקשות בראיית צבעים הקושי יכול להתבטא בגן, בכיתה ולאחר מכן במהלך היום יום בו הם יוכלו להתקשה, לדוגמא – בראיית צבעי הרמזור, בקריאת מפות, בגלישה באינטרנט ועוד. מסיבה זאת, אם ישנו חשש של ליקוי זה, מומלץ להגיע מבעוד מועד לאופטומטריסט מיומן שיבדוק את בעיה זו על ידי מבחן.

הטיפול במקרים של עיוורון צבעים

לאחר הבחנה מוסמכת של אופטומטריסט אשר בדק את ליקוי זה על ידי מבחן עיוורון צבעים, ניתן לשפר את הבחנת הצבעים על ידי שימוש בפילטרים שונים המשובצים במשקפיים או בעדשות מגע.

מוזמנים לקרוא בנוסף: משקפי ראייה | בדיקת עיניים