חומרים לעדשות מגע

כיום, קיימים סוגים רבים של עדשות מגע, המיועדות לאנשים בעלי ליקויי ראייה אשר מאסו במשקפיי ראייה, או לכאלה שרוצים עדשות מגע צבעוניות לשדרוג המראה. לעדשות מגע יש יתרונות רבים לצד חסרונות. היתרונות הבולטים הם – אין צורך במשקפיי ראייה, עדשות מגע נותנות מראה טבעי ואסתטי למבנה הפנים. החסרונות – הם התחזוקה של העדשות והצורך לנקות אותם עם חומרים לעדשות מגע.

ישנם סוגים שונים של עדשות מגע בשוק ממגוון חברות שונות, בטרם השימוש בהם, יש לבצע בדיקה אצל אופטומטריסט אשר יבדוק את המספר הדרוש ויראה אם קיימת רגישות מסוימת לעין של המטופל. בנוסף, תוכלו להתייעץ עם האופטומטריסט לגבי תחזוקת העדשות ולרכוש חומרים לעדשות מגע, על מנת לשמור עליהם לטווח ארוך.

תפקיד החומרים

שימוש בעדשות מגע, מחייב שימוש בחומרים לעדשות מגע, שהם לרוב תמיסה המבצעת חיטוי ובו משרים את העדשות יום שלם לאחר הרכבתן ולאחר הרכבה נוספת. ניקוי העדשות חשוב לבריאות העין משום שהוא מסייע בהסרת השומנים והחלבונים הנצמדים לעדשה אשר עלולים להזיק לעין.

קיימים שלושה סוגי חומרים לעדשות מגע

  • תמיסה רב תכליתית – היא מיועדת לעדשות מגע רכות לניקוי ולשטיפה ואחסון העדשה לפני השימוש בה. ישנה תמיסה רב תכליתיות ללא חומר משמר, המונעת הכתמה של הקרנית, ישנה תמיסה רב תכליתית עם מרכיב לחות המאפשרת הרכבה נוחה יותר וישנה תמיסה המיועדת לעיניים רגישות במיוחד.
  • תמיסת מי חמצן –מיועדת לניקוי אנטי בקטריאלי המנקה את העדשות באמצעות מי חמצן. תמיסת מי חמצן דורשת הקפדה על הוראות השימוש ועל זמן ההמתנה הדרוש. שכן הכנסת חומר שאינו מנוטרל לעין, יכולה לגרום לצריבה.
  • תמיסת סליין – תמיסה זו, מספקת סביבה נוזלית לעדשות ובכך שומרת עליהן רטובות ללא פעולת חיטוי. היא מיועדת לשטיפה ולאחסון קצר טווח בלבד.

מוזמנים לקרוא בנוסף: התאמת עדשות מגע | מבחן עיוורון צבעים